İndirim!

Kıbrıs’tan Çağatay Geçti – İbrahim Erkan Manavoğlu

245.00

1937 yılında Kıbrıs’ın Limasol kentinde doğan Çağatay, İngiltere’de başarılı bir hukuk tahsilinden sonra Ada’da avukatlık yaptı ve Türk Mukavemet Teşkilatı’nda aktif görev aldı. 1964 çarpışmalarında cepheyi dağılmaktan kurtardı… 1970 yılındaki seçimlerde Limasol bölgesinden meclise girdi… 1974 Barış Harekâtı’nda; savaş sırasında ve esarette mücahitlere önderlik etti… 1975’te Kıbrıs Türk Federe Devleti Anayasası’nı hazırlamada görev aldı… 1976’da milletvekili oldu… 1976-1977 yıllarında Maliye Bakanlığı, 1977-1978 yıllarında Çalışma ve Sosyal İşler ve Sağlık Bakanlıkları görevlerinde bulundu… 12 Aralık 1978 yılında Başbakanlık görevine atandı… 1981 seçimlerinde yeniden milletvekili oldu ve kabineyi kurdu… 1982 yılında ilk koalisyon hükümetinin Başbakanı oldu… 1983 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucu ve ilk Başbakanı oldu… Gördüğü lüzum üzerine Başbakanlık’tan ve UBP Genel Başkanlığı’ndan ayrıldı. Kurucu Meclis Anayasa Komisyonu Başkanlığı yaptı… 1985 seçimlerine katılmadı. Avukatlık mesleğine döndü. Politikayla ilgisini kesmedi. 02-04-1989 günü, yeni bir parti kurmak üzere yakın siyaset arkadaşlarına ertesi sabah için randevu verdi. Aynı günün akşamı elim bir trafik kazasında ağır şekilde yaralandı ve partiyi kurmaya karar verdiği 03-04-1989 sabahı aramızdan ayrıldı.

Reşat Akar … Geçenlerde (02/04-03-1989 tarihlerinde), Cumhurbaşkanı Denktaş’ın Mısır ziyaretinde, Türkiye Büyükelçisi Candemir Önhon, bizlere bir akşam yemeği vermiş ve bir ara Denktaş’a “Çağatay’ın görevden alınmasına neden yol açtınız, sözlerine, uyarılarına kulak vermediniz, ışığına kapalı kaldınız,” sözlerini yöneltmiştir.

İsmail Bozkurt … Kim bilir, belki bir gün birileri çıkar ve yaşamını da yazar. Yazın-sanat alanındaki çöl ortamı hep böyle kalacak değil ya!

Mustafa Adaoğlu … Bu sessiz insanın içinde çağlayan, fışkıran bir yanardağ vardı. Kendi organlarını eskitti, bu lâvlardan halkın zarar görmesini engelledi.

Erdinç Gürçağ … Onunla çalışma şansını ve mutluluğuna erişmiş bir kişi olarak diyorum ki onun akademik zeminlerde çok daha detaylı olarak üniversitelerde tez konusu olması gerekliliğine inanıyorum.  

Tuncay Çağatay … Önce komşu / Sonra öğrenci arkadaşı / Daha sonra dava arkadaşı / En son sevgili / Daha sonra eş olduk / Birbirimize mecburduk.

Ek bilgi

Kitap Özellikleri

Kitabın Adı: KIBRIS’TAN ÇAĞATAY GEÇTİ – Kurucu Başbakan Mustafa Çağatay / Anılar, Tanıklıklar
Yazar Adı: İbrahim Erkan Manavoğlu
Yayınevi: Edisyon Kitap
Yayına Hazırlayan: Vecdi Çıracıoğlu
Tür: Tarih/Anı/Biyoğrafi/Genel Kültür
Basım Tarihi: Mayıs 2023
Boyutları: 15 x 23 cm
Kağıt Tipi: Kitap kâğıdı
Sayfa Sayısı: 544
ISBN: 978-625-99062-0-1

Yazar Hakkında

İBRAHİM ERKAN MANAVOĞLU 1946 yılında Kıbrıs, Leymosun’da doğdu. 19 Mayıs Lisesi’ni bitirdi. Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Bölümü’ne girdi. Öğrenimine ara verip Erenköy cephesine katıldı. 1971 yılında Elektrik Yüksek Mühendisi olarak Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden mezun oldu. Uzun yıllar enerji sektöründe üst düzey görevlerde bulundu. Sekiz Mevsim Erenköy (Cephe Şiirleri) ve Ağabeyim Kara Mehmet (biyografik roman) adlı kitaplarıyla Kıbrıs Türk ağızlarına ilişkin makaleleri bulunan Manavoğlu, evli ve bir çocuk babasıdır.

İncelemeler

Henüz inceleme yapılmadı.

“Kıbrıs’tan Çağatay Geçti – İbrahim Erkan Manavoğlu” için yorum yapan ilk kişi siz olun

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir