Leif Østergaard

Kitap Hakkında:

“Algıladığımızın, düşündüğümüzün bilincinde olmak, var olduğumuzun bilincinde olmaktır.”

Evren hakkında bildiklerimiz beyin denen organa dair bildiklerimizden fazla. Hem gerçeği gösteren hem yanılsamaların en derinini yaşatan beynimiz, biliminsanları kadar filozofların, sosyal bilimcilerin de ilgisini çeken bir muamma. 

Ölümünün ardından beyni çıkarılan Einstein, kafatasını delip geçen demir çubuğa rağmen yaşamını sürdüren Phineas Gage, Yağmur Adam filmine ilham veren Kim Peek… Onlar pek çok sorunun cevabını bulmamıza ve yeni soruların kapalı kapıları ardında öylece kalmamıza yol açtı.

Leif Østergaard’a göre beyniniz bu kitabı okuyup okumamaya çoktan karar verdi bile. Bazı araştırmacılar neyi yapmak “istemediğimizi” seçme konusunda özgürlüğün daha önemli olduğunu söylüyor. Yine de yüzyıllardır şu sorunun cevabını arıyoruz: 026ÜR 1R4D3 V4R M1?

Kitap Özellikleri:

Tür: Genel Kültür / Popüler Bilim / Kişisel Gelişim
Yayınevi: Edisyon Kitap
Dizi Editörü: Müge Hestbaek
Çeviren: Tülin Er
Basım Tarihi: Şubat 2021
Boyutları: 11 x 18 cm
Kağıt Tipi: Kitap kâğıdı
Sayfa Sayısı: 64
Barkod: 978-625-44394-7-6

Yazar Hakkında:

Leif Østergaard

LEIF Østergaard, yüksek lisans derecesini 1992 yılında Astronomi, Fizik ve Matematik alanında ve 1994 yılında doktorasını Danimarka’daki Aarhus Üniversitesinden almıştır. Massachusetts General Hospital ve Harvard Medical School’daki araştırma bursundan sonra, 2000 yılında Aarhus Üniversitesi’nde beyin tümörlerinde steroid eylemi üzerine doktora tezini ve akut inmede serebral dolaşım üzerine tezini savundu. Şu anda Aarhus Üniversitesi Hastanesi’nde Nöroradyoloji Bölümü ve Aarhus Üniversitesi’nde Deneysel Nöroradyoloji Profesörü ve Bölüm Danışmanı olarak görev yapmaktadır. Uluslararası hakemli dergilerde 175 orijinal makale yayınladı. Østergaard, 2008 yılında Danimarka Kraliyet Bilimler ve Edebiyat Akademisi üyeliğine seçildi ve araştırmaları için birçok ödül aldı.